Ölçüm Sanayicileri ve İş Adamları Birliği Derneği

TRSAYAÇ Dergisi Twitter AdresiResmi Facebook AdresimizResmi Twitter Adresimiz

SU SAYACI KULLANICILARI

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 1. Sayacın bir ömrü vardır. 3516 sayılı Ölçü ve Ayar Yasası’na göre sayaçlarımızın 10 yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulması gerekiyor. Piyasa denetim gözetim mekanizmaları tam olarak çalışamadığından dolayı, öncelikle bütün abonelerin sayaçlarının üretim yılına (Sayaç üzerindeki etikette yazar.) bakmaları ve periyodik muayene zamanının gelip gelmediğini kontrol etmeleri gerekir.
 2. 10 yılını dolduran sayaçlarda özellikle mekanik sayaçlarda zaman içinde sayacın içinden geçen maddeye göre aşınmalar meydana gelecektir.  Bu da ölçüm hassasiyetini doğrudan etkileyecektir. Yaşlanma denilen olaydır. Bu nedenle sayaçların periyodik muayene zamanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 3. Aboneler tüketimlerini izleyerek, aşırı kaymalar varsa ilgili idareye müracaat edebili ve sayaçlarının tekrar muayene edilmesini isteyebilir.
 4. Sayaçlar dağıtım şirketlerinin kontrolleri altında olması gereken cihazlardır. Bu bakımdan sorumluluk dağıtım şirketlerindedir. Dağıtım şirketleri, sayaçların bakımlarını, periyodik muayene süresi içinde yapmamışsa; abone bunu bildirdiği taktirde yapmak zorundadır. Yapılmaması halinde kanunen cezai müeyyidesi vardır.
 5. Aboneler tasarruf yapmak için, bozuk musluklarını, bozuk rezervuarlarını tamir ettirmeliler. Her saniye damlatan musluk, yılda bir ton su kaybına neden olur.


KARTLI SU SAYACI KULLANICILARI  1

 1. Kartlı su sayacı ile abone satın aldığı kadar su kullanabilir. Bu sistem zamlardan etkilenmeyen ön ödemeli kredi sistemi ile çalışır.
 2. Elektronik Akıllı Su Sayacı, üstünde yer alan ekranı ile kullanım bilgilerini verir. Kullanımı çok kolaydır. Sayaç kendi kendini kontrol ederek herhangi bir aksaklığa müsaade etmez.
 3. Her sayacın kendine özgü bir akıllı kartı (Smart card) vardır. Sayaç kendine yapılacak yetkisiz ve kötü niyetli bir müdahaleyi tespit eder ve hafızasına kaydeder. Sayaç vanasını kapatıp, kendini koruma altına alır.
 4. Abone su idaresinden aldığı ve akıllı sayacına yüklediği kredi bitmeden, sayaç aboneyi yeni kredi alması yönünde uyarır. Bu uyarıya rağmen sayaca yüklenmeyen yeni kredi olursa, akıllı sayaç bitti mesajı vererek vanasını kapatır.
 5. Bazı durumlarda oluşabilen yüksek tutarlı faturalarla karşılaşmadan abone kendi hesabını yapabilir ve dilediği su harcaması yapabilir.
 6. Akıllı sayaç pili bittiği zaman, değişmesi için aboneyi uyarır, ikaza rağmen piller değişmezse sayaç bilgilerini hafızaya alarak bilgileri koruma altına alır.
 7. Hiçbir koşulda sayacın akıllı kartı başka sayaca takılamaz. Kötü niyetli yapılan başka kartla su sayacına yükleme yapma denemeleri hafızaya kaydedilir. Su idaresi bu durumu tespit eder.
 8. Kullanıcı kartını kaybederse, su idaresine başvurup yenisini alabilir. Ancak bulunan eski kart hiçbir işe yaramaz.
(*) www.aski.gov.tr